Enota VVZPP Novo mesto – Šmihel
V enoti I izvajamo socialno varstveno storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji. Gre za organizirano obliko varstva odraslih oseb z motnjo v duševnem in telesnem razvoju, katera je namenjena ohranjanju pridobljenih znanj in delovnih sposobnosti, pridobivanju socialnih in delovnih navad, razvijanju individualnosti, usposabljanju za čim bolj samostojno življenje ter vključevanju v skupnost in okolje.
V naši enoti delujejo 4 skupine; ustvarjalna delavnica Mavrice, skupina starejših uporabnikov Samorastniki ter skupini Metulji in Zarja. V vseh skupinah organiziramo in izvajamo oblike aktivnosti, katere omogočajo ohranjanje pridobljenega znanja in razvoj novih sposobnosti.
V skupinah Metulji ter Zarja potekajo raznolike okupacijske aktivnosti preko didaktičnih iger, ustvarjalnih delavnic, sprehodov, skrbi za samega sebe in posameznih faz enostavnih oblik zaposlitvenih del lastnega programa ter kooperativnega dela. S tem ohranjamo pridobljene sposobnosti in skrbimo za dobro počutje naših uporabnikov.
V skupini Samorastniki je naša storitev osredotočena na ohranjanje pridobljenih sposobnosti uporabnikov, ki so zaradi kronološke starosti v upadu, zato so aktivnosti prilagojene sposobnostim starejših uporabnikov, glede na njihove kognitivne, motorične sposobnosti in razvojne primanjkljaje. Delo in življenje v tej skupini je organizirano tako, da kljub težavam, ki jih imajo uporabniki še vedno lahko najdejo nekaj za sebe in za aktivno preživljanje dopoldneva. Uporabniki izvajajo kooperativna dela, hišna dela, veliko je osebne nege, pogovorov, izkustvenih delavnic, prebiranja novic in zgodb, sprehodov, različnih praznovanj ter obiskov gledališkega abonmaja. Prizadevamo si, da bi tudi starost bila osmišljena in prijetna.
V ustvarjalni delavnici Mavrice je storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji osredotočena na zaposlitev pod posebnimi pogoji. S pomočjo zaposlenih izdelujejo lastne izdelke, s prodajo katerih ustvarjajo sredstva za vsakomesečne nagrade. Vključujejo se tudi v opravljanje kooperativnih in hišnih del. Poleg zaposlitve pa so uporabnikom na voljo tudi drugi programi vseživljenjska učenja in povezovanja z okoljem. Tedensko sodelujejo v »zelenem programu« s Centrom biotehnike in turizma, obiskujejo različne ustvarjalne delavnice na RIC Novo mesto, trenirajo kegljanje in nogomet, hodijo na pohode, v okviru abonmaja obiskujejo gledališke predstave in so aktivni v skupini za samozagovorništvo.
Storitve izvajamo v VDC Novo mesto, enoti I v Šmihelu, od ponedeljka do petka, med 6.30 in 14.30 uro.
Vodja enote:
Suzana Savičić, mag. psih., vodja enote I
Enota VVZPP Novo mesto – Bršljin
Naši uporabniki so odrasle osebe z motnjo v telesnem in duševnem razvoju, stare nad 18 let in imajo izdano odločbo pristojnega organa oziroma izvedensko mnenje pristojne komisije, po Zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb o priznanju statusa invalida.
Naše zaposlitvene dejavnosti vključujejo kooperantska dela, lastni program, hišna dela in zaposlitve izven zavoda.
Pri kooperantskih delih gre predvsem za opravljanje raznih del za naročnike, mednje pa sodijo enostavna industrijska dela (zlaganje, sestavljanje, kompletiranje, razvrščanje, lepljenje, deklariranje, pakiranje).
Lastni program pomeni izdelavo in prodajo lastnih izdelkov. Ker je takšen program zahtevnejši od kooperacijskih del, se vanj lahko vključi le manjše število uporabnikov. Izdelki so namreč namenjeni prodaji na trgu, zato zahtevajo kvalitetno in zahtevnejšo izdelavo. Delo zato razdelimo v posamezne lažje faze, ki so prilagojene sposobnostim posameznih uporabnikov. Pri težjih fazah dela pa se v pomoč vključijo tudi zaposleni.
Zaslužek ustvarjen pri delu in prodaji naših izdelkov se na podlagi 17. člena Zakona o socialnem varstvu in v skladu s Pravilnikom o kriterijih in načinu nagrajevanja uporabnikov, vključenih v Varstveno delovni center Novo mesto, v celoti nameni našim uporabnikom.
Med naš lastni program sodijo:
tekstilni izdelki (unikatni oblikovalski predpasniki, namizna galanterija, brisače, igrače, prešite odeje, krstni prtički, naravne termo blazinice, …), unikatne voščilnice, svilene slike, jaslice, okrašene sveče (krstne, poročne, jubilejne …), naravna mila, embalaža za lastne potrebe, koledar, tisk na razne materiale, zbiranje starega papirja.
Poleg naštetega opravljajo uporabniki tudi hišna dela v zavodu, zunaj njega pa sodelujemo s Centrom biotehnike in turizma, kjer opravljajo enkrat tedensko kmečka opravila.
Zaposlitev je le del naše dejavnosti. Da bi uporabnikom omogočili čim bolj kvalitetno in vsestransko polno življenje pa izvajamo tudi dodatne in nadstandardne dejavnosti (plesne vaje, učenje angleščine, redna vodena bralna dejavnost v knjižnici Mirana Jarca v Novem mestu, atletiko, košarko, nogomet, kegljanje, pohodništvo, alpsko in nordijsko smučanje, plavanje, udeležbo na športnih tekmovanjih Specialne olimpiade in nogometne lige, likovne delavnice, kuhanje in peka peciva, gledališka in glasbena skupina, obiski prireditev, ter gledaliških in kino predstav, praznovanja obletnic,rojstnih dni in praznikov, sodelovanje z vrtci in šolami, družabna srečanja s starši in skrbniki.
Storitev se izvaja od ponedeljka do petka, od 6.30 do 14.30 ure.
Vodja enote:
Mojca Zver, strokovna delavka
Enota VVZPP Trebnje
Zgodba o enoti Trebnje se je začela pisati leta 1991. Takrat je delovala pod okriljem OŠ Mirna kot Delavnice pod posebnimi pogoji. Leta 2000 je postala enota VDC Novo mesto.
Enota se nahaja na Starem trgu v Trebnjem (prizidek Doma starejših občanov Trebnje) in na Glavarjevi ulici v kletnih prostorih bivalne enote.
V enoti Trebnje izvajamo socialno varstveno storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji. To je organizirana oblika varstva odraslih oseb z motnjo v duševnem in telesnem razvoju, ki je namenjena ohranjanju pridobljenih znanj in delovnih sposobnosti, pridobivanju socialnih in delovnih navad, razvijanju individualnosti, usposabljanju za čim bolj samostojno življenje ter vključevanju v skupnost in okolje.
Zaposlitvene dejavnosti vključujejo kooperantska dela, lastni program in hišna dela. Pri kooperaciji gre za opravljanje enostavnih del za znanega naročnika (zlaganje, sestavljanje, vijačenje, pakiranje).
Lastni program pomeni izdelavo in prodajo lastnih izdelkov. Izdelovanje lastnega izdelka je priložnost za izražanje kreativnega duha in individualnosti uporabnikov, ter možnost za trženje izdelkov. V okviru programa lastnega izdelka ustvarjajo uporabniki predvsem voščilnice za znane naročnike. Delo je razdeljeno na več faz, prilagojeno sposobnostim posameznika, vključujejo pa se tudi zaposleni. Z zbiranjem odpadnega papirja zaslužimo nekaj denarja za nadstandardne dejavnosti.
Zaslužek ustvarjen pri delu in prodaji naših izdelkov je na podlagi 17. člena Zakona o socialnem varstvu in v skladu s Pravilnikom o kriterijih in načinu nagrajevanja uporabnikov, vključenih v Varstveno delovni center Novo mesto, v celoti namenjen našim uporabnikom.
Zaposlitev pa je le del naše dejavnosti. Da bi uporabnikom omogočili čim bolj kvalitetno in vsestransko življenje, izvajamo tudi dodatne in nadstandardne dejavnosti: plesne vaje, učenje angleščine, učenje osnov računalništva, bralna značka, telovadba, sprostitvene delavnice, vključevanje v različne projekte, pevski zbor, sprehodi, pohodi, krajši izleti, kuhanje in peka peciva, obiski prireditev ter gledaliških in kino predstav, praznovanja obletnic, rojstnih dni in praznikov, sodelovanje z vrtci, šolami, Centrom za izobraževanje in kulturo Trebnje, Knjižnico Pavla Golie Trebnje in ostalimi enotami VDC Novo mesto, srečanja s starši in skrbniki. Veliko informacij in zanimivosti pa dan za dnem razkrivajo tudi preko interneta.
Storitev izvajamo od ponedeljka do petka, od 6.30 do 14.30 ure.
Vodja enote:
Andreja Jurovič, strokovna delavka