Zavodsko varstvo Novo mesto – Šmihel (16h/24h)
Institucionalno varstvo uporabnikom nadomešča oziroma dopolnjuje funkcijo doma ali lastne družine. Pomeni bivanje v okolju, ki jim omogoča, v čim večji meri, neodvisno življenje ob podpori zaposlenih.
V okviru te storitve se uporabnikom zagotavlja celovita osnovna socialna in zdravstvena oskrba, 16 ali 24 ur na dan, skladno z individualnimi potrebami uporabnika:
- osnovna oskrba zajema bivanje, organiziranje prehrane, tehnično oskrbo in prevoz
- socialna oskrba je strokovno vodena dejavnost, namenjena izvajanju vsebin socialne preventive, terapije in vodenja upravičencev; vključuje izvajanje nalog varstva, posebnih oblik varstva in vodenja
- zdravstveno varstvo po predpisih s področja zdravstva, ki zajema tudi zdravstveno nego, odvisno od zdravstvenega stanja in potreb po zdravstveni negi uporabnikov, ter izvajanje medicinsko – tehničnih posegov in postopkov glede na opredelitve pristojnega zdravnika.
Navedena oblika storitve se izvaja v glavni enoti v Novem mestu, kamor je vključenih 61 uporabnikov. Od tega je 30 uporabnikov vključenih v 24 urno oskrbo, 31 pa v 16 urno oskrbo.
Storitev se izvaja na dveh oddelkih: na stanovanjskem oddelku (prvo nadstropje in mansarda) ter na zdravstveno negovalnem oddelku (drugo nadstropje).
STANOVANJSKI ODDELEK
Na stanovanjskem oddelku bivajo uporabniki, ki so v dopoldanskem času vključeni v storitev VVZ bodisi na lokaciji Bršljin bodisi na lokaciji Šmihel, popoldneve in vikende pa preživljajo v glavni enoti v Šmihelu. Skupina 31 uporabnikov ima poleg motnje v duševnem razvoju tudi nekatere druge motnje oz. specifike.
Vsebino in izvedbo aktivnosti se med tednom dnevno prilagaja, glede na trenutne situacije. Namen popoldanskih aktivnosti je ohranjanje osvojenih spretnosti in sposobnosti uporabnikov ter pridobivanje novih, vzdrževanje njihove fizične kondicije, soustvarjanje prijetnega življenjskega okolja, nudenje pomoči pri reševanju konfliktnih situacij, povečanje kakovosti preživljanja prostega časa z zagotavljanjem pestre izbire aktivnosti, ohranjanje zadovoljstva uporabnikov ter njihovih staršev/svojcev, širjenje socialne mreže.
Aktivnosti se izvajajo na naslednjih področjih: skrb za samega sebe, skrb za ožje bivalno okolje, gospodinjska opravila, prostočasne aktivnosti znotraj zavoda (glasbene, ustvarjalne, pogovorne, plesne, bralne, sprostitvene delavnice), v neposredni bližini zavoda (športne dejavnosti) ter v širši okolici (obiski trgovskih centrov, knjižnice, udeležba na rekreaciji, kuharskem tečaju, udeležba na različnih prireditvah, koncertih, srečanjih, pohodih, plavanje v termah), izboljšava socialnih veščin, sodelovanje s starši oz. zakonitimi zastopniki, sodelovanje z lokalnim in širšim okoljem (s prostovoljci, z društvi, s šolami).
Vse dni v letu je na razpolago soba za začasne sprejeme, v katero se po potrebi namesti začasne stanovalce.
ZDRAVSTVENO NEGOVALNI ODDELEK
Na zdravstveno negovalnem oddelku nudimo uporabnikom zdravstveno varstvo in izvajamo prilagojeno nego in oskrbo ter fizioterapevtsko obravnavo. Glede na potrebe uporabnikov je na voljo tudi frizer in pediker.
Uporabniki so vključeni v 24 urno institucionalno varstvo in so med tednom razdeljeni v tri skupine posebnih oblik varstva.
Uporabniki na oddelku potrebujejo več pomoči pri vzdrževanju osebne higiene in pri izvajanju dnevnih aktivnosti (vstajanju, oblačenju, premikanju, hoji, prehranjevanju, komunikaciji in pri orientaciji).
V skupinah posebnih oblik varstva namenimo več pozornosti ohranjanju samostojnosti, razvoju socialnih odnosov in delovni okupaciji. Uporabnikom omogočamo aktivno preživljanje prostega časa in pomoč pri reševanju osebnih in socialnih stisk. Tako skrbimo za organizacijo prosto- časovnih aktivnosti, športnih in kulturnih dejavnosti, ki se izvajajo v zavodu in izven njega.
Za uporabnike oblikujemo, izvajamo in spremljamo individualni načrt življenja v zavodu. Na podlagi ciljev, ki jih zastavimo v načrtu, uporabnikom približamo oskrbo glede na njihove želje in potrebe. Omogočamo jim tudi vključevanje v aktivnosti, ki jih organizirajo druge institucije, v lokalnem okolju. Sodelujemo z okoliškimi osnovnimi in srednjimi šolami ter društvi.
V svojo sredo radi sprejmemo prostovoljce, ki nam še popestrijo že tako raznolike aktivnosti.
Sodelujemo s starši oz. skrbniki in jih spodbujamo, da ohranjajo stike. Za svojce v okviru zavoda organiziramo predavanja, druženja, sestanke in jih spodbujamo k aktivni udeležbi.
»Domačnost, toplina, varnost, zasebnost in dostojanstvo«, to je tisto kar poskuša zavod zagotoviti vsem uporabnikom. Prisluhniti njihovim potrebam, spodbujati aktivno vlogo pri vsakdanjih odločitvah in jih aktivno vključiti v vsakdanja opravila, ki jih zmorejo opravljati.
Pripravile:
Sandra Grabić, Maja Medic Tomič in Janja Jakše
Bivalna enota Novo mesto (16h)
V zelo prijetni soseski, na Cesarjevi ulici v Novem mestu, že od leta 2003 živi bolj samostojno življenje 12 oseb z motnjo v razvoju.
V bivalni enoti se izvaja 16 urno institucionalno varstvo, ki uporabnikom nadomešča oz. dopolnjuje funkcijo lastne družine. V dopoldanskem času pa se redno vključujejo v storitev varstva, vodenja in zaposlitve pod posebnimi pogoji.
V vseh letih delovanja se je pokazalo veliko pozitivnih učinkov in je to resnično oblika bivanja, ki zaradi manjšega števila ljudi, za vsakega uporabnika zagotavlja boljše pogoje na vseh ravneh življenja. Le to se dnevno odraža v njihovem zadovoljstvu in tudi zadovoljstvu njihovih svojcev.
Glavno vodilo, ki mu sledijo vsi zaposleni, je življenje oseb z motnjo v razvoju čim bolj približati življenju v družini. In res je bivalna skupina postala za vseh 12 uporabnikov, njihov dom, v katerega se vedno znova radi vračajo, eni pa so tam stalno, saj nimajo več svojcev, kamor bi odhajali za vikende.
Življenje v bivalni enoti nudi bolj kakovostno življenje in večje možnosti upoštevanja individualnih potreb. Velik poudarek je na odnosih in medsebojnemu razumevanju, dnevno se jih uči in spodbuja k odkriti komunikaciji in konstruktivnemu iskanju rešitev. Ponujeno je veliko raznovrstnih vsebin, ki zagotavljajo stalno učenje in ohranjanje različnih pridobljenih spretnosti.
Bivalno enota je odprta do okolice. Iščejo in gojijo vezi z ljudmi, ki so pripravljeni del svojega časa koristno, prijetno in polno preživeti. Samostojno ali v spremstvu se uporabniki vključujejo v različne dejavnosti v lokalnem okolju, sodelujejo v društvenih dejavnostih ter se družijo s prijatelji.
Za osnovno, socialno in zdravstveno oskrbo v enoti skrbijo strokovna delavka, bolničarke in varuhinje, ki so jim v stalno oporo in pomoč.
Uporabniki rastejo in se krepijo na vseh področjih življenja. Preprosto življenje z njimi in ne namesto njih, razvijanje in utrjevanje njihovih znanj in veščin, izhajanje iz njihovih želja in potreb, je vodilo, ki mu sledijo!
Veliko bogastvo jim predstavlja skrb za živali in vrtičkanje, saj obožujejo doma pridelano hrano. Pri tem vsi aktivno sodelujejo in pomagajo po svojih močeh.
Vsakdanje življenje in majhne pozornosti povezujejo vse v eno celoto. V letih skupnega bivanja je vsak od njih oblikoval svojo vlogo, spletle so se prav posebne vezi, znajo poskrbeti en za drugega in so res kot ena velika družina!
Vodja bivalne enote:
Nataša TURK, strokovna delavka
Bivalna enota Trebnje (16h)
Bivalna enota v Trebnjem se nahaja v mirni stanovanjski soseski, v neposredni bližini Doma starejših občanov Trebnje in Vrtca Mavrica.
V enoti zagotavljamo 16 urno institucionalno varstvo, ki uporabnikom nadomešča oziroma dopolnjuje funkcijo doma ali lastne družine. Uporabniki se v dopoldanskem času (od ponedeljka do petka) vključujejo v storitev varstva in vodenja ter zaposlitve pod posebnimi pogoji.
V osmih enoposteljnih in dveh dvoposteljnih sobah živi 12 stanovalcev, 6 moških in 6 žensk. V kletnih prostorih stavbe se izvaja storitev varstva in vodenja ter zaposlitve pod posebni pogoji, v pritličju ima sedež in svoj prostor Društvo Sožitje Trebnje.
Bivalna enota Trebnje je zaživela v septembru 2011. V letih bivanja je lepa, sončna in prostorna stavba postala prijeten in topel dom. Vsak stanovalec prispeva pomemben delež v skupnem mozaiku bivanja. V manjši zaključeni sredini imajo stanovalci več možnosti izraziti svoje želje in jim slediti na poti k uresničevanju. Življenje se prepleta med aktivnim preživljanjem prostega časa in opravili, ki jih sami v hiši postorijo. Stanovalci se po svojih zmožnostih vključujejo v pripravo obrokov, pranje in likanje perila, skrbijo za urejenost svojih sob, skupnih prostorov in okolice.
Samostojno ali v spremstvu se vključujejo v lokalno skupnost in sodelujejo z društvi in gibanji v okolju. Vrata enote so vedno odprta prostovoljcem in ljudem dobre volje, ki jih v Trebnjem ne manjka.
Za osnovno, socialno in zdravstveno oskrbo v enoti skrbijo strokovna delavka, medicinski sestri, varuhinje in strežnici.
Vodja bivalne enote:
Melita Jarc, strokovna delavka